نحوه استفاده از نخ دندان بعد از ایمپلنت

نخ-دندان-عقل
مطالب این پست

لزوم مراقبت از ایمپلنت

یکی از بهترین جایگزین ها برای کسانی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ایمپلنت است. ایمپلنت در واقع یک دندان طبیعی است و به سبب استحکام بالا، نیاز به مراقبت چندان زیادی ندارد. اما به گفته دندانپزشکان محافظت از قسمت تاج و اطراف ایمپلنت بسیار مهم است؛ زیرا اگر باقیمانده غذا و باکتری‌های مختلف در اطراف ایمپلنت تجمع نمایند، باعث بروز عفونت در لثه و در نهایت التهاب استخوان فک می گردد.

امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی از روش های مختلفی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده میشود.از جمله ایمپلنت فوری ؛ ایمپلنت دیجیتال و …

همان گونه که می دانید جسم ما برای دفاع از باکتری ها و عوامل عفونت زا، گلبول‌های سفید خون را دارد؛ اما ایمپلنت به عنوان یک جسم خارجی که در دهان ما قرار گرفته، هیچ سلاحی برای دفاع از خود در برابر باکتری ها ندارد. بنابراین مراقبت از آن اهمیت فراوانی دارد. یکی از مهم‌ترین شیوه های محافظت از ایمپلنت، استفاده از نخ دندان است.

طرز و نحوه استفاده از نخ دندان بعد از ایمپلنت

علاوه بر استفاده از مسواک و خمیردندان، نخ دندان نیز تاثیر بسزایی در حفظ و نگهداری از ایمپلنت دارا می باشد‌. نخ دندان به شما کمک می کند تا تمام ذرات ریز غذا و باکتری‌هایی که لابلای دندان و ایمپلنت شما وجود دارند را به راحتی از بین ببرید. دندانپزشکان توصیه می کنند برای حفظ استحکام و دوام ایمپلنت در طول روز دو بار از نخ دندان استفاده کنید. فراموش نکنید که قبل از استفاده از نخ دندان، حتماً بین دندان‌های خود را با مسواک و خمیر دندان پاک کنید. مسواک باقیمانده مواد غذایی را از بین برده و دندان را برای استفاده از نخ دندان آماده می‌کند.

در این قسمت به برخی از نکات مهمی که در زمینه نحوه صحیح استفاده از نخ دندان بعد از ایمپلنت باید بدانید اشاره می کنیم:

  • ابتدا حدود ۴۵ سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید و آن را به دور انگشت اشاره دستان خود بپیچید.
  • به میزان ۵ الی ۷ سانتی متر از آن را برای تمیز کردن قسمت‌های میانی دندان آزاد بگذارید.
  • نخ دندان را بین دندان‌ها یا فضای میانی ایمپلنت دندان خود قرار داده و آن را به بالا و پایین حرکت دهید.
  • در مرحله بعد نخ را به صورت نیم دایره به دور ایمپلنت و سایر دندان های خود بپیچید و آن را بالا و پایین ببرید.
  • فراموش نکنید که نخ دندان را تا خط لثه پایین بیاورید تا به خوبی تمامی قسمت های دندان تمیز شوند.

 

 

نخ دندان مخصوص بریج و ایمپلنت

یکی از بهترین برندهای تولید کننده نخ دندان که سابقه ای طولانی در زمینه تولید محصولات دهان و دندان دارد، کمپانی تپه(Tepe) است. نخ دندان مخصوص بریج و ایمپلنت برای از بین بردن پلاک‌های دندان طراحی شده‌ است. در قسمت میانی این نخ موادی به حالت اسفنج وجود دارد و در قسمت انتهایی آن از نایلون (نوعی پلاستیک فشرده) استفاده شده است. این همان گونه که از نام آن پیداست، مخصوص تمیز کردن ایمپلنت تولید شده و توسط آن می توان فاصله میان بریج و لثه و همچنین اطراف دندان‌های پایه را به خوبی تمیز نمود. درون بسته بندی این محصول ۳۰ عدد نخ به صورت مجزا وجود دارند که طول هر کدام به ۲۵ سانتیمتر می‌رسد.

انواع نخ دندان برای ایمپلنت

نخ دندان مناسب ایمپلنت انواع مختلفی دارند اما سه مدل از پر استفاده ترین نخ دندان ها مناسب ایمپلنت به شرح زیر هستند

1-نخ دندان مومی

نخ دندان مومی یک نخ دندان نایلونی است که دارای روکش مومی است که به نخ کمک میکند بین دندان های شما سر بخورد.نخ نایلونی ارزان است و شروع خوبی برای افرادی است که نمیدانند چه نوع نخ دندانی استفاده کنند.

2-نخ دندان دسته دار

نخ دندان دسته دار از یک قطعه پلاستیکی ساخته شده است که یک عدد نخ به آن متصل شده است این نوع نخ دندان جایگزین نخ دندان فدیمی شده است ودر اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد در اکثر موارد یک قسمت از نخ دندان دسته دار تیز است تا به شما کمک کندکه ذرات مواد غذایی را از لا به لای دندان خورد خارج کند.

3-نخ دندان سوپر فلاس

نخ دندان سوپر فلاکس دارای سه قسمت متفاوت اس که قسمت اول آن نازک و تاحدی سفت بوده وشبیه حالت سوزن است ولی نسب به سوزن نرم تر میباشد و کمک میکند نخ دندان از زیر ایمپلنت دندانی عبور کند قسمت میانی این نخ دندان حالت اسفنجی دارد و نرم میباشد تا به خروج مواد غذایی کمک کند. قمت انتهایی این نخ دندان حالت عادی میباشد که برای نخ کشیدن معمولی زیر ایمپلنت  وسیم ارتودنسی میباشد.

نتیجه‌گیری نهایی

هرچند استفاده از نخ دندان برای دندان های عادی همواره توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود، اما پس از انجام ایمپلنت اهمیت نخ دندان چندین برابر می گردد؛ زیرا ایجاد پلاک در اطراف ایمپلنت باعث ایجاد آسیب‌های فراوانی به آن شده و به مرور زمان، استحکام ایمپلنت را از بین می‌برند. برای کسب نتیجه بهتر در زمینه پاکسازی ایمپلنت با نخ دندان، سعی کنید از نخ مخصوص برای این امر استفاده کنید. همان‌گونه که اشاره شد یکی از بهترین برندهای این محصول در بازار، نخ دندان مخصوص بریج و ایمپلنت است. این نخ یک ابزار بسیار ساده اما کاربردی است که نقش مهمی در مراقبت از ایمپلنت ایفا می‌کند.

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *