کشیدن دندان عقل با بیهوشی | زمان کشیدن دندان عقل

کشیدن دندانم عقل با بیهوشی

دندان عقل چیست؟

بخش‌های مختلفی از جسم ما انسان‌ها در طول مراحل زندگی به رشد خود ادامه می‌دهند. دندان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و معمولاً رشد آن‌ها تا سن ۲۵ سالگی ادامه دارد. به آخرین دندانی که در دهان می‌روید دندان عقل می‌گویند. البته نام این دندان هیچ ارتباطی با عقل و کامل شدن آن ندارد. برخی از افراد در طول زندگی خویش با درد و ناراحتی در زمینه دندان عقل مواجه نمی‌شوند و نیازی به کشیدن آن وجود ندارد، اما اگر پزشک تشخیص دهد که وجود این دندان در دهان بر روی سایر دندان‌ها تاثیر گذاشته و باعث فشار و آسیب به دندان‌های دیگر می‌شود، بهترین کار این است که آن را بکشید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا در مورد دندان عقل مطالب جالبی را در اختیار شما قرار دهیم.

جایگاه دندان عقل

تاثیر کشیدن دندان عقل بر صورت

بسیاری از مردم معتقدند که دندان عقل را نباید در دهان نگه داشت. در واقع این افراد برداشتن دندان عقل امری مهم است. ما بر اساس توصیه پزشکان با تجربه، این دندان مانند هر دندان دیگری عملکرد خاص خود را خواهد داشت. درست است که دیرتر از سایر دندان ها وارد می شوند و زودتر پوسیدگی می کنند، اما کشیدن دندان عقل سالم بسیار اشتباه است.
اگر دندان عقل شما به خوبی رشد کرده و سالم است، نیازی به کشیدن آن ندارید. ضمناً اگر دندان به درستی در حال رشد باشد و دچار ناهنجاری های کف پا نشده باشد، کشیدن آن می تواند عواقبی داشته باشد.
اما در بسیاری از مواقع و به دلیل اینکه این دندان را به درستی نمی گیریم، پوسیدگی زودرس در آن مشاهده می کنیم. اگر دندان عقل به حدی است که نمی توان آن را نجات داد، بهتر است آن را بکشید. در چنین مواردی و با توجه به خطر عفونت دندان، کشیدن دندان عقل مهم است.

کشیدن دندان عقل با بیهوشی

برای اکثر بیماران، آرامبخش به روش گاز نیتروژن یا IV انتخاب ایده آل است.این دو مورد قید شده می تواند به بسیاری از بیماران را یاری کنند تا دردی متوجه نشوند.

در بسیاری از موارد، سطح راحتی مطلوب بیمار و ماهیت جراحی دهان، وضعیت ایده آل آن را تعیین می کند. انفوزیون عمیق با داروهای IV ممکن است برای بیمارانی که نیاز به جراحی گسترده دارند یا مستعد ابتلا به اضطراب مرتبط با جراحی دهان هستند مناسب باشد.

دندان عقل یکی از دندان هایی میباشد که عموما دچار نهفتگی میشود این دندان حتما باید کشیده شود که معمولا طی عمل جراحی این اقدام امکان پذیر است در کلینیک دکتر وحید دهقان جراحی دندان عقل با بیهوشی کامل  انجام میشود تا بیمار کمترین دردی نداشته باشد.

در صورتی که دندان عقل که مورد اقدام قرار میگیرد عفونت داشته باشد و یا شرایط نامساعدی برای سایر دندان ایجاد کرده باشد نسبت به جراحی آن اقدام خواهد شد

سایر موارد در بیهوشی

در طول مشاوره شما، ما خوشحال خواهیم شد که در مورد تمام نیازهای بیهوشی شما صحبت کنیم. با بحث طولانی در مورد این گزینه ها، می توانید انتخاب مناسبی برای سلامت و رفاه دندان خود و همچنین راحتی و رفاه کلی خود در طول جراحی دهان داشته باشید.

زمانی که سعی می‌کنید روشی را تصور کنید که شامل مته‌ها، لوله‌های تیتانیوم و استخوان فک شما می‌شود، تصور بدترین سناریو به تلاش زیادی نیاز ندارد. اما هر چقدر هم که دردناک به نظر برسد، ممکن است در حین کشیدن آن دردی احساس نکنید.

فواید دندان عقل

همان گونه که می‌دانید ما از دندان‌های آسیاب برای خرد کردن غذا استفاده می‌کنیم. دندان‌های عقل نیز جزو دندان‌های آسیاب به شمار می‌روند و تنها فایده‌ای که می‌توان برای آن‌ها ذکر کرد این است که به آسیاب و خرد کردن قطعات غذا کمک می‌کنند. شاید برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که اگر دندان عقل جزو دندان‌های آسیاب به شمار می‌رود و فوایدی برای انسان دارد چرا باید آن را کشید؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم دندان عقل بیش از سایر دندان‌ها دچار مشکل می‌شود. معمولاً این دندان جای کافی برای خروج از لثه ندارد و این موضوع می‌تواند بر روند رشد سایر دندان‌ها تاثیرات مخربی بر جای بگذارد. بنابراین بسیاری از انسان‌ها چشم خود را بر روی فواید اندک دندان عقل بسته و ترجیح می‌دهند آن را بکشند.

دندان-عقل

دندان-عقل

 

دندان عقل خراب را چه کنیم ؟

دندان عقل آسیب دیده مشکلی است که افراد زیادی را درگیر می کند و گاهی اوقات به حدی می رسد که درد باعث می شود به دندانپزشک مراجعه کنید. در آنجا باید تصمیم بگیرید که با این دندان دردسرساز چه کنید. بکشید یا ترمیم کنید؟ این سوال را تقریباً همه افرادی که با این مشکل به پزشک متخصص مراجعه می کنند می پرسند.
پاسخ مشخص به این سوال پس از معاینه دقیق توسط دندانپزشک مشخص خواهد شد. اگر دندان عقل در موقعیت مناسبی در دهان باشد اما خراب باشد، دندانپزشک می تواند آسیب را برطرف کرده و آن را ترمیم و پر کند و شما می توانید با مسواک زدن منظم دندان ها و انجام مراحل مراقبت از دهان و دندان از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

اما اگر وضعیت دندان عقل خوب نیست، بهتر است قبل از رسیدن به عصب آسیب وارد شود زیرا در نهایت قابل درمان نیست. اما اگر بیمار یک یا چند مورد را که در فضای او هستند کشیده باشد، دندانپزشک با درمان دندان عقل خراب سعی در درمان آن دارد.

مضرات نکشیدن دندان عقل

شما میتوایند جهت مشاهده بهترین کلینیک ایمپلنت فوری در تهران اینجام کلیک کنید.

در برخی از مواقع دندانپزشک توصیه به کشیدن دندان عقل می‌نماید، اما عواملی مانند ترس از درد و جراحی، مانع از اقدام به موقع برای کشیدن این دندان می‌گردد. این موضوع ممکن است باعث باعث ایجاد مشکلاتی برای انسان گردد. از جمله مهم‌ترین مضرات نکشیدن دندان عقل شامل موارد زیر است:

 • اگر دندان عقل فضای لازم برای بیرون آمدن نداشته باشد، در بین لثه گیر کرده و باعث ایجاد درد و ناراحتی می‌گردد.
 • در برخی از مواقع دندان عقل تا حدی بیرون می‌آید، اما به سبب عدم وجود فضای لازم برای رشد، در همان حد و اندازه باقی می‌ماند. زمانی که شما مسواک می‌زنید، مسواک و خمیر دندان به دندان عقل نمی‌رسند و تمیز کردن آن دشوار است. این موضوع در نهایت باعث ایجاد عفونت برای دندان‌ها می‌شود.
 • اگر نتوانیم دندان عقل خود را به خوبی تمیز کنیم، باکتری‌ها در آن تجمع کرده و باعث پوسیدگی دندان‌های اطراف آن می‌شوند.
 • دندان عقل تراز و نظم سایر دندان‌ها را به هم ریخته و سفیدی مروارید گونه آن‌ها را از بین می‌برد. این موضوع از نظر زیبایی خوشایند نیست و لبخند انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • برخی از دندان‌های عقل که به صورت کامل رشد نمی‌کنند، باعث ایجاد تومور یا کیست در لثه می‌شوند. این تومورها سلامتی فک و سایر دندان‌ها را به خطر می‌اندازند.آیا کیست فکر خطرناک است ؟

آبسه دندان عقل چیست؟

آبسه دندان عقل در قسمت داخلی دندان و نوک ریشه به وجود می‌آید. این اتفاق زمانی می‌افتد که عصب دندان در حال خراب شدن بوده و یا به کلی نابود شده باشد. معمولاً آبسه‌هایی که در قسمت دندان عقل به وجود می‌آیند دردناک هستند و برای درمان آن‌ها باید به سرعت به دندانپزشک مراجعه نمایید. فراموش نکنید که اگر آبسه دندان عقل درمان نشود، ممکن است از محل اصلی عفونت یک مجرا از لثه به داخل دهان ایجاد شده و چرک و عفونت آن در دهان تخلیه شود. به تونلی که برای تخلیه چرک به وجود می‌آید تونل فستیوال گفته می‌شود. فستیوال‌ها شبیه جوش به نظر می‌رسند و به سبب تخلیه چرک، باعث ایجاد طعم ناخوشایند در دهان می‌شوند.

آیا باید دندان عقل کشیده شود؟

در قسمت‌های قبل به آبسه دندان عقل و مضرات نکشیدن آن اشاره کردیم؛ اما ممکن است هنوز هم برای برخی از شما این سوال مجهول باقی مانده باشد که بالاخره دندان عقل را بکشیم یا نکشیم؟ برای پاسخ به این سوال باید ساختار فک انسان را مورد بررسی قرار دهیم. تحقیقات نشان دهنده آن است که در حال حاضر انسان‌ها دارای استخوان فک کوچک‌تری نسبت به اجداد خویش هستند. بنابراین هنگامی که زمان رشد دندان عقل می‌رسد، فضای کافی برای درآمدن آن وجود ندارد و دندان نصفه و نیمه رشد می‌کند. این موضوع باعث ایجاد منافذ کوچکی در اطراف دندان می‌گردد که باکتری‌ها می‌توانند به درون آن نفوذ کرده و عفونت‌هایی در اطراف دندان عقل به وجود آورند. این عفونت‌ها باعث التهاب، درد و ورم در قسمت لثه می‌شوند. در چنین شرایطی اگر دندان عقل خراب شود به ریشه دندان‌های دیگر آسیب زده و آن‌ها را نابود می‌کند. به همین علت است که همواره دندانپزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند دندان عقل خود را به خصوص در سنین جوانی و زمانی که در ابتدای روییدن است بکشید تا در آینده برای شما مشکل ساز نشود.

زمانیکه دندان بطور کامل از لثه خارج نمی شود و در زیر لثه گیر کرده است این وضعیت را اصطلاحا به عنوان نهفتگی دندان می شناسیم.که معمولابیشتر دندان های نیش و دندان های عقل حالت نهفتگی دارند.

کشیدن دندان عقل چگونه است؟

گاهی اوقات به علت عدم خروج دندان از لثه که ناشی از عواملی مثل عدم رشد درست و طبیعی دندان ها فشار سایر دندانها به دندان می باشد باعث ایجاد دندان نهفته می شود و در این حالت کشیدن دندان عقل با بیهوشی یکی ازمواردی است که میتوانید انجام بدهید .عواملی مانند شکل و اندازه غیرطبیعی دندان ها، عدم وجود جای کافی برای رشد دندان ها، ضربه به فک و عوامل عمومی مانند کم کاری غده تیروءید، راشیتیسم، استخوان مرمری و …. می تواند منجر نهفتگی دندان شود.

بهترین زمان کشیدن دندان عقل

دندان‌های عقل سومین دسته از دندان‌های پشت دهان شما هستند و معمولاً در سنین 17 تا 22 سالگی رویش می‌کنند و به همین دلیل به آن‌ها دندان عقل می‌گویند. علت اصلی این مشکلات دندانی این است که در دهانمان جایی برای دندان آسیاب سوم وجود ندارد و به همین دلیل در برخی افراد این دندان به طور طبیعی نمی تواند رشد کند و مانند سایر دندان ها معمولاً پنهان یا نیمه پنهان می ماند.
حتی با وجود اینکه دندان عقل به طور طبیعی رشد می کند و مانند دندان های دیگر می شود، دسترسی به آنها دشوار است و در نتیجه تمیز کردن آنها دشوار است، به همین دلیل است که معمولاً زود پوسیدگی می کنند. بهترین زمان کشیدن دندان عقل زمانی است تا سن 30 سال برسید و بعد اقدام به کشیدن آن کنید.

چگونه دندان عقل  نهفته باعث تخریب سایر دندان ها میشود؟

دندان عقل معمولا جایگاه مناسبی برای رشد ندارد وبه همین علت با رشد در محل نامناسب با عث تخریب ریشه ی دندان ها ی مجاور میشود معمولا پزشکان توصیه میکنند که حتما از وضعیت دندان عقل خود مطلع باشید تا مشکلی آتی برای شما ایجاد نشود  در صورت سهل انگاری برای کشیدن دندان عقل مشکلات عدیده ای برای سایر دندان ها ایجاد خواهد شد

دقت شود که اکثر دندان های نهفته هیچ علامت و نشانه مشخصی ندارند و تنها از طریق تصاویر رادیوگرافی قابل شناسایی هستند. در برخی موارد می تواند نشانه هایی اعم از درد در ناحیه لثه و استخوان فک، خارش لثه، بوی بد دهان، تورم و خون ریزی، سردرهای فراوان، گوش درد، اختلال در بینایی، مشکل در حرکت دهان و احساس درد هنگام جویدن و گاز زدن داشته باشد، همچنین ثابت شده است که عوارضی از قبیل وارد نمودن فشار به دندان های کناری و پوسیدگی و یا تحلیل ریشه آنها خواهد شد. همچنین در سه درصد موارد دندان های نهفته منجر به ضایعات پاتولوژیک مانند کیست و تومورفک می شوند..

 کشیدن دندان عقل درد دارد؟

دندان عقل از موارد دندان نهفته میباشد که گاهی بصورت دندان عقل نیمه نهفته ظاهر میشود  خدمات جزاحی دندان نهفته ی عقل توسط دکتر دهقان بدون درد انجام خواهد شد.

در پاسخ به این سوال می توان گفت جای نگرانی وجود ندارد چرا که معمولا جراحی با بی حسی و بصورت سرپایی در عرض 45 الی 60 دقیقه انجام می شود و در همان روز بیمار می تواند به منزل برود، ممکن است پس از رفع بی حسی بیمار کمی در محل جراحی درد را احساس کند که با مصرف داروهای تجویز شده توسط دندان پزشک خود قابل بهبود است و حدود 7 الی 10 روز بهبودی کامل طول می کشد.
بهتر است این نکته را بدانید اگر دندان عقل بطور کامل رشد یافته باشد و اختلالی در عملکرد فک ایجاد نکند، می توان با مراقب از آن مانند سایر دندان ها، از آن نگهداری کرد. هرچند که برخی دندان پزشکان معتقدند دندان عقل چه نهفته باشد چه بطور کامل رشد یافته باشد، میبایست از فک خارج شود.لازم به ذکر است در برخی افراد دندان عقل هرگز تشکیل نخواهد شد، افراد بین 20 الی 25 سالگی میبایست جهت اطمینان از وجود آن عکس برداری شده و به دندان پزشک مراجعه کنند.

چه داروهایی در کشیدن دندان عقل استفاده میشود؟

داروهای بیهوشی مورد استفاده در جراحی دندان عقل نهفته دارو های مورد تایید سازمان غدا و دارو میباشد و این دارو های در پروسه هایی نظیر ایمپلنت با بیهوشی نیز مورد استفاده قرار میگیرد و هیچ خطری برای بیمار نخواهد داشت

فیلم کشیدن دندان عقل

یکی از روش های کشیدن دندان عقل جراحی با اسفاده از داروی بیهوشی میباشد این روش مناسب افرادی است که ترس از دندانپزشکی دارند و نگران درد آن هستند

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل چیست؟

بعد از  کشیدن دندان عقل سعی کنید جهت جلوگیری از خونریزی ناحیه جراحی شده یک بالشت اضافی زیر سر قرار دهید

بعد از جراحی دندان عقل سرخود از داروهای ضد درد استفاده نکنید و حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید

از فعالیت های جسمانی سنگین خودداری کنید تا مانع ایجاد خونریزی شوید

بعد از جراحی دندان عقل در چه مواردی باید با کلینیک تماس بگیرید؟

درصورتی که پس از جراحی دندان عقل نهفته چند روز پس از جراحی دچار درد شدید و تپنده شدید ویا خونریزی مداوم داشتید سریعا با کلینیک تماس بگیرید درصورتی که تب و لرز شدید برای شما ایجاد شد حتما با کلینیک تماس بگیرید

از استعمال سیگار و قلیان پس از جراحی دندان عقل خودداری کنید زیرا دخانیات باعث افزایش مدت نقاهت و همچنین احتمال عفونت را بالا میبرد.

همچنین استفاده از دخانیات پس از جراحی دندان عقل نهفته باعث به تاخیر افتادن ترمیم حفره دهان میشود

مدت زمان بازگشت به حالت اول پس از کشیدن دندان عقل چقدر است؟

ممکن است دوره نقاهت پس از کشیدن دندان عقل از چند روز تا چند هفته زمانبر باشد اما در این مدت باید نکان مهمی رعایت شود ممکن است تا چند هفته تورم در ناحیه فک و گونه ها موجود باشد و یا گزارش شده برخی از افراد در ناحیه زبان ویا لثه احساس سوزن سوزن شدن داشته اند جای هیچ نگرانی نیست گاهی اوقات ممکن است در مدت نقاهت چند روز تا چند هفته این احساس را داشته باشید اگر بصورت مداوم مسواک میزنید لطفا تا 24 ساعت از مسواک خودداری کنید و در این زمینه سخت گیر نباشید بعد از 24 ساعت به آرامی میواک بزنید تا محل جراحی شده آسیب نبیند و مجدد شروع به خونریزی نکند

اگر در مراحل جراحی از بیهوشی عمومی استفاده شده است سعی کنید تا مدتی چند روز از رانندگی دوری کنید زیرا ممکن است به علت عوارض ناشی از بیهوشی رانندگی برای شما خطر ناک باشد.

سوالات متداول پیرامون  کشیدن دندان عقل

این روزها برخی از افراد با سوالات فراوانی در زمینه دندان عقل مواجه می‌شوند. با ما همراه باشید تا با چند نمونه از این سوالات و پاسخ آن‌ها آشنا شویم.

1-دندان عقل چند تاست؟

بیشتر مردم 4 دندان عقل دارند. جای آن در قسمت آخر فک بالا و در قسمت آخر فک پایین دیده می شود شاید در بعضی ها کلا رشد نکند و یا در برخی ها دندان اضافی داشته باشند منجر به کشیدن آن شوید.

 

 1. دندان عقل کی در میاد؟ رویش دندان عقل از ۱۵ سالگی آغاز می‌شود و تا ۲۵ سالگی ادامه دارد. البته برخی از افراد ممکن است در سنین بالاتر نیز با رشد دندان عقل مواجه شوند.

 

 1. دندان عقل چند کانال دارد؟ دندان عقل دارای سه ریشه و سه کانال است.
 1. دندان عقل نهفته چیست؟ دندان‌های عقل دارای انواع مختلفی هستند که یکی از نمونه‌های آن دندان عقل نهفته است. به طور کلی به دندان عقلی که نتوان آن را مشاهده نمود، دندان عقل نهفته می‌گویند. اشکال وجود این دندان‌ها در دهان این است که نه تنها به صورت صحیح رشد نمی‌کنند، بلکه بر روی رشد سایر دندان‌ها نیز تاثیر منفی بر جای می‌گذارند.

 

5.دندان عقل نهفته را چه کار کنیم؟ تا زمانی که دندان عقل نهفته برای صورت و سایر دندان‌های شما آسیب ایجاد نمی‌کند، می‌توانید از کشیدن آن خودداری کنید. اما در برخی از مواقع دندان عقل نهفته باعث ایجاد درد، تورم و پوسیدگی برای سایر دندان‌ها می‌گردد؛ در چنین شرایطی بهترین راه حل ممکن کشیدن دندان عقل است.

6.آیا دندان عقل باعث بوی بد دهان می‌شود؟ تمیز کردن دندان‌های عقل نهفته یا نیمه نهفته کار بسیار سخت و دشواری است، بنابراین می‌تواند باعث تجمع باکتری‌ها و ایجاد عفونت گردد و در نهایت بوی بدی را برای دهان به وجود آورد. در چنین شرایطی می‌توان با مصرف آنتی‌بیوتیک و نظافت صحیح لثه تا حدودی بوی ناخوشایند دهان را از بین برد.

 درد دندان عقل چگونه است؟ درد دندان عقل نیز مانند دردهایی است که سایر دندان‌ها به آن دچار می‌شوند و تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد. اما به سبب این که در برخی از مواقع دندان عقل نهفته بوده و بخش عظیمی از آن درون لثه قرار دارد، بنابراین کشیدن آن با درد و فشار بیشتری مواجه است. دندانپزشکان جراحی را برای خارج کردن این دندان از لثه پیشنهاد می‌نمایند.

 دندان عقل را کی باید کشید؟ معمولاً پزشکان پیشنهاد می‌کنند دندان عقل را در سنین جوانی و در همان سال‌های ابتدایی رشد بکشید، زیرا در آن هنگام هنوز ریشه دندان عقل در قسمت لثه محکم نشده است، بنابراین کشیدن و جراحی آن آسان‌تر است. در غیر این صورت دندان عقل را با مشورت پزشک و هنگامی که برای سایر دندان‌های شما مشکل ساز شده است باید بکشید.

رشد دندان عقل تا چه زمانی ادامه دارد؟

سن رویش دندان عقل از سن 8 تا 10 سالگی در فک شروع به رشد می کند و تا 17 سالگی به رشد خود ادامه می دهد و معمولاً در سنین 18 تا 20 سالگی ظاهر می شود.

 دندان عقل چگونه کشیده می‌شود؟ اگر دندان عقل به صورت کامل از لثه خارج شده باشد، کشیدن آن آسان است. پزشک ابتدا داروی بی‌حسی را به لثه تزریق نموده و سپس با استفاده از ابزارهای مخصوص آن را از لثه خارج می‌کند. در مواقعی که دندان عقل نهفته گفته باشد باید آن را به شیوه جراحی خارج نمود.

هزینه ی کشیدن دندان عقل چگونه است؟

هزینه و قیمت دندان عقل بستگی به نوع بیمه ای تحت پوشش هستید دارد و یا به نوع دندان نهفته و یا … دارد.

بهترین جراح دندان عقل در تهران

با وجود اینکه این روزها بسیاری از افراد به خوبی از مضرات وجود دندان عقل در دهان خویش مطلع هستند، اما باز هم از کشیدن آن امتناع می‌کنند؛ زیرا این دندان اگر به صورت نهفته و نیمه نهفته باشد، مسلماً درد و دشواری زیادی برای کشیدن آن وجود دارد.

اما نیازی به نگرانی نیست! شما می‌توانید زیر نظر بهترین جراح دندان عقل در تهران، به راحتی و بدون کوچکترین درد و ناراحتی دندان خود را بکشید. در چنین شرایطی جراح ابتدا با استفاده از بی‌حسی موضعی شروع به جراحی دندان عقل نموده و آن را از ریشه خارج می‌کند.

بنابراین برای کشیدن یا جراحی دندان عقل خویش نیازی نیست منتظر درد یا ناراحتی در این قسمت از دهان خود باشید. شما می‌توانید با مراجعه به بهترین جراحان و دندان‌پزشکان، در مورد دندان عقل خویش اطلاعات کاملی به دست آورده و در صورت نیاز آن را بکشید.

در کلینیک دکتر دهقان جراحی دندان عقل با بیهوشی انجام میشود جهت مشاوره و معاینه وضعیت دندان عقل خود میتوانید با کلینیک تماس بگیرید

2 دیدگاه

 1. reza گفته:
  15 فروردین 1401

  مرسی .. ببخشید هزینه کشیدن دندان عقل با بیهوشی چقدر ؟

  پاسخ
  • 15 فروردین 1401

   وقتتون بخیر میتونید با با کلینیک تماس بگیرید تا در مورد مراحل کشیدن دندان عقل و هزینه های مربوطه مطلع بشید

   پاسخ

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *