فرنوکتومی یا جراحی فرنوم

جراحی فرنوکتومی

فرنکتومی چیست ؟

فرنوم یا فرنکتومی هر نوع اتصال عضلانی است که بین دندانهای جلویی و در واقع فک بالا و پایین اتفاق می‌افتد گاهی اوقات نقص فرنکتومی به این صورت بوده است که ناحیه داخلی لب به لثه متصل میشود اگر بین دندانهای جلو در قسمت بالا فاصله به وجود آید دچار عارضه فرنوم خیلی بزرگ شده است شخص اما گاهی اوقات بر اثر فعل و ممکن است دندان های بالایی به هم اتصال کاملی نداشته باشد در طول عمل فرنوم این اتصال برقرار خواهد شد گاهی اوقات به صورت سفت و سخت و گاهی اوقات به صورت نرم می باشد فرنوم بر دو نوع کشیده و کوتاه نیز وجود دارد.

درواقع فرنو یک بافت نازک در زیر زبان می باشد که باعث اتصال زبان به کف دهان می شود در صورت وجود فرنو و ایجاد فرنکنومی شخص در زمان تکلم و مسواک دچار مشکل خواهد شد افرادی که دارای مشکل فرنکتومی هستند عموما گفته می شود که دارای گره زبانی هستند فرنکتومی در زبان پزشکی به عنوان انکیلو گلاسیا شناخته می شود یکی از راه های درمان افرادی که دارای چه زبانی هستند جراحی فرنکتومی باشد.

فرنکتومی چیست

فرنکتومی چیست

فرنوم لب چیست؟

بافت سفت و سختی است که قسمتی از بدن را به بافت مجاور خود متصل می کند و در نتیجه این اتصال از حرکت بیش از حد آن بافت جلوگیری می کند. در نتیجه، فرنوم ها اعضای بدن هستند که به طرق مختلف دیده می شوند، اما تنها تعداد کمی از فرنوم در داخل دهان افراد نیاز به درمان دارند.

درمان فرنوم به فرنکتومی معروف است و این درمان یک عمل ساده و رایج است که معمولاً برای رفع چندین عارضه مختلف بر روی دهان کودکان انجام می شود. جراحی فرنکتومی رایج و رایج بر روی زبان و لب های بالا و پایین انجام می شود.

فرنوم دهان گاهی اوقات خیلی کوتاه، بلند یا سفت است، هر کجا که باشد. در این صورت عملکردهای خود را به خوبی و بدون مشکل انجام می دهند. محدودیت در فرنوم انجام کارهای عادی و معمولی مانند خوردن یا صحبت کردن را دشوار می کند و در بیشتر موارد منجر به کاهش سرعت رشد کودک می شود. علاوه بر این وجود فرنوم محدود نیز بر زیبایی فرد تأثیر می گذارد. فرنکتومی یک روش ساده است که در آن فرنوم ها از داخل دهان بریده و خارج می شوند.در این حالت بافت مجاور آزادی حرکت بیشتری پیدا می کند. این عمل یک عمل کم خطر و سرپایی است که معمولا با استفاده از عمل اولیه مشکلات ناشی از فرنوم را برطرف می کند.

فرنکتومی لب بالا چیست ؟

فرنوم لبی در قسمت بالای بین دو دندان پیشین فک بالا قرار دارد در صورت ایجاد فرنکتومی و بروز مشکل در فرم لب با استفاده بین دندانهای بالا میشود همچنین در گذشته زمان باعث بروز التهاب و تورم نیز خواهد شد.

هزینه ی جراحی فرنوم لب بالا چگونه است؟

معمولا بیمه های درمانی هزینه جراحی را می پردازند اگر بیمه نباشید ممکن است زیر بار هزینه گزافی بروید. عوامل مختلفی اعم از نوع فرنوع لب بالا بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت ها با شماره داخل سایت در تماس باشید.

عوارض جراحی فرنوم لب

اکثر پزشکان عوارض هنگام مراجعه به بیمار شرح می دهند. بعضی از این عوارض شامل: ورم، درد، عفونت، خطرات ناشی از اعصاب لب است.

گره زبانی چیست؟

یک مشکل مادرزادی که حرکت زبان را محدود می‌کند. بند زبان یک نوار غیرطبیعی کوتاه، ضخیم یا سخت است که نوک زبان را به کف دهان می‌چسبد، بنابراین ممکن است در شیردهی اختلال ایجاد کند. افرادی که گره زبان دارند ممکن است نتوانند زبان خود را بیرون بیاورند. بند زبان همچنین می تواند بر خوردن، صحبت کردن و بلع تأثیر بگذارد.

گره زبانی

گره زبانی

فرنوم په مشکلاتی به وجود خواهد آورد؟

وجود زائده فرنولوتومی در دهان و دندان باعث ایجاد مشکل در تکلم غذا خوردن می شود.و در مدت گذشت زمان شکاف لب و یا همان فرنوم مشکلات عدیده ی بسیار زیادی را به وجود خواهد آورد

جراحی فرنکتومی به چه صورت انجام می گیرد ؟

مانند جراحی های دندان در جراحی فرنکتومی نیز در محل جراحی بی حسی تزریق می شود تا فرد بیمار هیچ گونه درد ی هنگام جراحی حس نکند . در این جراحی نیز دکتر می تواند از لیزر یا تیغ مخصوص جراحی استفاده کند .دراین جراحی بافت غیر عادی فرنونم از دهان خارج میشود و محل جراحی با نخ های کشیده بخیه زده می شوند .

مزایای انجام جراحی فرنکتومی میتوان به فرایند سریع انجام جراحی فرنولوتومی اشاره نمود جراحی‌های فرنکتومی عموما کوتاه می باشد و شرایط بهبود در این جراحی ها در مدت زمان کوتاه می باشد با انجام جراحی فرنکتومی و رفع گره درمانی مشکلات تکلم و بعد از غذا و همچنین مشکلات نوزادان نظیره شیر خوردن و غذا خوردن رفع خواهد شد

جراحی فرنولوتومی به این صورت انجام می‌شود که متخصص فک و دهان با ایجاد برشی بین بافت فرنوم و ناحیه اتصال دهنده ارتباط نامتعارف بین فرنو و بافت اتصال دهنده را از می خواهد برد تا کودک بتواند بلافاصله نسبت به بلعیدن غذا اقدام کند و می تواند دهان خود را بیشتر باز کن جراحی فرنوم عموماً از چند روز تا چند هفته مدت زمان بهبود آن ها خواهد بود ولی در زمره جراحی های کم خطر می باشد

جراحی فرنکتومی در زمان حادثه

گاهی اوقات تصادفات رانندگی و یا زمین خوردن کودکان از ناحیه صورت باعث پارگی فرنوم خواهدشد که در این صورت با مراجعه به متخصص فک و صورت نسبت به انجام جراحی فرنکتومی باید اقدام شود اما در موارد نادری ارتودنسی دندان نیز می‌تواند باعث آسیب به فرنوم لب بالا شود که همراه با سوزش خونریزی موارد دیگر خواهد شد اما مسواک‌زدن نامناسب نیز خطراتی برای فرنوم دارد

مزایای جراحی فرنکتومی

بعد از عمل جراحی خیلی از مشکلات بیمار مانند صحبت کردن ، غذا خوردن ، فاصله بین دندان ها به زودی رفع خواهد شد.

این چراحی نیز مانند دیگر جراحی ها ممکن است عوارض احتمالی را داشته باشد مانند عفونت ، خطر های ناشی از بیهوشی ، صدمه رساندن به اعصاب دهان و زبان  و درد و تورم در ناحیه جراحی شده می تواند از عوارض جراحی فرنکتومی باشد .

جراحی فرنکتومی اصولا چند دقیقه زمان می برد تا چند روز آینده پس از آن به خود بهبود پیدا می‌کند در جایی که فرنکتومی در کودکان انجام شود باعث جلوگیری از ایجاد فاصله بین دهان و دندان میشود و دندان های بالا به صورت تغییر شدت پیدا خواهند فرنوم در کودکی بهبود سریع تری خواهد داشت.

فرنوم لب بالا

فرنوم لبی را می توان بدین صورت بیان کرد اگر زبان خود را در ناحیه پشت لب بالا تا انتها قرار دهید متوجه بافت متصل شده لب بالا به لثه خواهید شد این ناحیه فرنوم لبی می‌باشد فرنوم لبی عموما در بسیاری از نوزادان با سطح اتصال به لثه طبیعی خواهد بود اما زمانی که این سطح اتصال فرنوم لب بالا به لثه بیشتر شود باعث ایجاد گره لب بالا خواهد شد در بسیاری از موارد گره لبه بالا به مرور زمان با بزرگتر شدن کودک و رشد و نمو به صورت خود به خود اصلاح خواهد شد اما در مواردی که فرنوم لبی بالا شدید تر باشد و شرایط وخیم تری به وجود آورد و باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلو شود نیاز به جراحی فرنوم و یا همان جراحی فرنکتومی می باشد

پارگی فرنوم لب پایین؟

جراحی برای برداشتن لب پایین و بالایی فرنوم معمولاً برای پیشگیری از چالش دندانی و لثه مشابه است. البته بزرگ کردن لب در بزرگسالان نیز انجام می شود تا دندان مصنوعی به خوبی روی لثه بنشیند. فرنوم با هر حرکت لب ها دندان مصنوعی را از پالپ جدا می کند و آرامش را از بیمار سلب می کند.

فرنوم زبانی

فرنوم زبانی

فرنوم زبانی چیست؟

زبان فرنوم لایه ای از بافت گوشتی است که پشت زبان را به قسمت زیرین دهان وصل می کند. نوار زیر زبانی گاهی تا نوک زبان کشیده می شود و باعث عارضه زبان بسته می شود. مراجعین در خوردن و صحبت کردن مشکل دارند. آزادی بیان تنها زمانی اعمال می شود که این مشکل در توانایی کودک برای خوردن و صحبت کردن اختلال ایجاد کند.

هزینه جراحی فرنکتومی چقدر است ؟

قیمت و هزینه جراحی فرنکتومی به عوامل متعددی بستگی دارد. سختی و دشواری عمل و مدت زمانی که عمل به طول می انجامد .

در بیشتر موارد، نوزادانی که مشکلات تغذیه یا تکلم دارند، به صورت رایگان درمان می شوند. اما گاهی اوقات، تعامل حتی برای سن بالا جوانان و نوجوانان نیز ضروری است. به عنوان مثال، گاهی اوقات فرنوم آنقدر سفت است که دندان های شما را از چشمان شما بیرون می کشد. بافت همبند آزاد را برای کاهش خطر پوسیدگی، التهاب لثه و سلامت ضعیف دهان آزاد می کند.

هزینه متخصص و هزینه کلینیکی که در آن عمل جراحی صورت می گیرد و شکل و اندازه فرنوم های داخل دهان ، همگی از عوامل تعیین کننده قیمت جراحی خواهند بود . می توانید با تماس تلفنی با کلینیک دکتر وحید دهقان از هزینه های تقریبی عمل خود با خیر شوید .

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *